wtorek, 14 kwietnia 2015

ZŁOCI KADECI NAWROCKIEGO!

Złota kadra Polskich Kadetów 2015
Polscy Kadeci w pięknym stylu wywalczyli Mistrzostwo Europy. W walce o złoto podopieczni Jacka Nawrockiego pokonali Włochów 3:1.

Nasi młodzi siatkarze (U-19) byli jedyną nacją, która na turnieju w Turcji odniosła zwycięstwo we wszystkich siedmiu spotkaniach. Co ciekawe walkę o mistrzostwo rozpoczęliśmy właśnie z reprezentantami z Półwyspu Apenińskiego. Wynik meczu inauguracyjnego to 3:2 dla Polski.12 kwietnia 2015 r. bilans był jeszcze bardziej korzystny. Biało-Czerwoni brylowali w ataku i serwisie. 13 asów bezpośrednio z zagrywki w wielkim finale mówi samo za siebie! Bartosz Kwolek (przyjmujący Jastrzębskiego Węgla) został wybrany MVP całych zawodów. Natomiast nagroda dla najlepszego rozgrywającego trafiła do Kamil Droszyńskiego (SMS Spała).



W Ankarze straciliśmy zaledwie cztery sety! W drodze po złoto nasza młodzież rozegrała naprawdę imponujące partie z Francją (do 9), z Serbami ( do 12), z Italią ( do 13).Co generuje tak doskonałe wyniki? Odpowiedź jest prosta-  odpowiednio dopracowany i odpowiednio dofinansowany system szkoleniowy. Męska siatkówka w kraju nad Wisłą rozwija się bardzo progresywnie od 1995 roku. Kadra Stefana Antigi (seniorzy) to aktualni mistrzowie świata. Srebro ME U-21 także należy do nas. Co prawda 6 września na obiekcie "Mestska Hala Vodova" Polacy ulegli Rosji 3:1, ale był to jedyny przegrany pojedynek Biało Czerwonych w Brnie.



 Oto bilans Biało- Czerwonych w Ankarze 2015:

Faza grupowa:
Polska- Włochy (3:2), Polska- Dania (3:0), Polska- Rosja (3:1), Polska- Francja (3:0), Polska- Serbia(3:0)

Półfinał: 
Polska- Turcja 3:0 (25:19, 25:17, 25:23)

Finał:
Polska- Włochy 3:1 (25:15, 25:13, 25:27, 25:23)



Niewiele osób wie, że sukcesy kadetów i juniorów łączy jedna osobowość trenerska. Ojcem obydwu triumfów jest Jacek Nawrocki. Były szkoleniowiec Skry Bełchatów w Turcji współpracował z Sebastianem Pawlikiem (selekcjoner I klasy SMS Spała), a w Czechach z Maciejem Zendelem (selekcjoner II i III klasy SMS Spała). 

Teraz Nawrocki ma nowy cel- odbudowa żeńskiej siatkówki. Funkcja coacha kobiecej reprezentacji to ogromne wyzwanie. Sukcesy pań skończyły się bardzo dawno temu (era Andrzeja Niemczyka). Co więcej, Polki żądały nominacji trenera z zagranicy. Paweł Papke nie uległ presji. Prezes PZPS w procesie ostatecznych negocjacji odrzucił kandydaturę Massimo Barbolinii. Co na to polskie siatkarki? Oczywiście, są niezadowolone. W tym przypadku o dyskryminacji nie może być jednak mowy. Zamiast stawiać kolejne wymagania, nasze panie powinny skupić się raczej na swojej aktualnej formie. Sama jestem kobietą i wiem jak trudno jest nad nami zapanować. Sukces jest możliwy. Ale Polki muszą  respektować taktykę i wytyczne szkoleniowca. Wewnętrzne konflikty, wygórowane wymogi i medialne skargi wpływają bardzo negatywnie na całokształt damskiej siatkówki. Czy uda się Nawrockiemu? Nie wiem,.. Na pewno będzie ciężko. Poziom sportowy, ambicja i waleczność naszych dam pozostawia wile do życzenia. Spektakularny powrót Katarzyny Glinki (sezon 2013/2014) nie przyniósł spodziewanego efektu- brak awansu na włoski mundial. "Złotka" było stać jedynie na brąz w Lidze Europejskiej (czerwiec/lipiec 2014). Męska kadra jest za to przez wszystkich faworyzowana. Dlaczego? Bo po prostu wygrywa. A come back Wlazłego zapewnił nam złoto mistrzostw świata. Zmiana pokoleniowa u panów jest obecnie nieunikniona. Na szczęście następców mają  godnych.


Skład Mistrzów Europy U-19:

Bartosz Kwolek (Jastrzębski Węgiel)

Jakub Kochanowski (SMS Spała)

Łukasz Kozub (Asseco Resovia Rzeszów)

Jędrzej Gruszczyński (SMS Spała)

Jakub Ziobrowski (SMS Spała)

Damian Domagała (WIFAMA Łódź)

Kamil Droszyński (SMS Spała)

Dawid Woch (SMS Spała)

Mateusz Masłowski (AKS Resovia)

Tomasz Fornal (SMS Spała)

Tomasz Polczyk (KS NORWID Częstochowa)